понедељак, 13. фебруар 2017.

Predlog za unapređenje formalnog obrazovanja: Izbaciti udžbenike iz nastave u osnovnoj školi

Od profesora, roditelja i učenika osnovnih škola često se mogu čuti negativni komentari o udžbenicima iz kojih učenici uče (preskupi, preteški, preopširni tekstovi, neprilagođeni uzrastu i Nastavnom planu i programu, netačne ili zastarele informacije, pravopisne greške, itd).  Zašto su onda još uvek obavezni za učenike?

Mnogi profesori loš kvalitet udžbenika navode kao razlog diktiranja na času, čime se "traći" dragoceno vreme. Zar ne bi bilo bolje da svaki profesor svojim učenicima, u elektronskoj formi umesto udžbenika,  unapred dostavi radni materijal (tekst, linkove za tekstualnim, audio  i  video sadržajima) koji učenici  mogu sami štampati?

Radni materijal bi se radio u skladu sa Nastavnim planom i programom, a profesor bi imao slobodu da ga kreira na način za koji misli da je najbolji u uslovima u kojima radi. S obzirom da je u elekronskoj formi, materijal se lako može dopunjavati i menjati za svaku narednu generaciju. Od udžbenika, bi možda, mogla ostati čitanke, zbirke zadataka, radne sveske i sl.

Neke od prednosti:

- materijal u potpunosti usklađen sa Nastavnim planom i programom
- materijal prilagođen uslovima u kojima profesor radi
- materijal se lako ažurira
- nema diktiranja
- nema "nisam bio u školi kad ste to diktirali"
- znatno manji troškovi za roditelje
- lakše đačke torbe


Milena Mićić




Нема коментара:

Постави коментар