уторак, 27. фебруар 2018.

Putovanja – Istanbul (2018) – kratke napomene



Verujem da nema pravog obrazovanja bez odličnog znanja barem jednog stranog jezika i bez putovanja.

U Istanbulu sam bila poslovno četiri dana u februaru, 2018. godine. Kao i pre svakog putovanja u novi grad, potrudila sam se da doživljaj ojačam informacijama od poznanika koji su tamo već bili i preko interneta. Pišem ovaj post da pomognem onima koji po prvi put putuju u ovaj grad da se lakše snađu u obilju informacija.  

Od izvora na našem jeziku, najviše sam se zadržala na blogu: http://www.ivanajerkov.com/ koji preporučujem posebno onima koji putuju sa limitiranim budžetom. Blog je odličan i devojka koja ga vodi mi je čak i preko fejsbuka odgovorila na neka pitanja. Ovaj moj kratki “vodič” može biti dopuna ažuriranim informacijama za ovu godinu i podacima o mestima o kojima nije pisano. 

Pored pomenutog bloga, koristilo mi je i gledanje nekoliko naših putopisa na jutjubu (potražite po ključnim rečima Istanbul, putopis). Naravno, mnogo više materijala dostupno je na engleskom jeziku.

O znamenitostima neću pisati jer te informacije možete lako pronaći na pomenutim i drugim mestima. 

Pre putovanja čitala sam Muzej nevinosti Orhana Pamuka i uz tu knjigu ušla u duh Istanbula druge polovine dvadesetog veka. Pišući ovu knjigu, Pamuk je planirao stvarni muzej koji je otvoren 2012. godine. Ako sa sobom ponesete knjigu, možete dobiti pečat na predviđenoj stranici u Muzeju i nećete platiti 30 lira, koliko košta ulaz. Ovo je i stajan poklon za prijatelje knjigoljupce. Stranica muzeja: http://en.masumiyetmuzesi.org/ 

NEKOLIKO KORISNIH INFORMACIJA ZA POČETNIKE
1.     Ukoliko imate srbijanski ili bosanski pasoš, viza Vam nije potrebna. Oni sa bosanskim pasošem mogu duže ostati u Turskoj.

2.     Istanbul nije u našoj vremenskoj zoni. Vreme tamo računajte kao +2 sata. Dakle, kad poletite iz Istanbula za npr. Sarajevo stići ćete pre nego što ste krenuli-J

3.      Valuta je turska lira. U Istanbulu ima menjačnica na svakom koraku i kurs je veoma sličan. Nemojte menjati novac u hotelima jer naplaćuju proviziju. Proverite kurs na internetu da znate šta da očekujete. Kada sam ja bila 1 evro je bio oko 4,67 lire, odnosno 1 lira je bila 0,4 konvertibilne marke.

4.     Retko ko govori dobro engleski jezik. Bolje naučite nekoliko ključnih reči na turskom. Bićete im i simpatični, pa ćete možda  i na proizvode i na usluge dobiti popust (Bujrum, sokak, konak, torba, saraj, taze, bajat, džami, kumpir, avli, inšaala, hajvan-J )

5.      Saobraćaj je veoma gust i vozi se prebrzo. Razmotrite opciju da idete na neke lokaciju taksijem, posebno ako žurite. Taksi nije skup u Istanbulu. Nisam imala neugodnih situacija, ali i pak pitajte koliko otprilike košta vožnja do određene destinacije. Većina taksista uključuje taksimetar, mada je moguće da neki voze nepotrebno dugo.

6.      Ponesite udobnu obuću za šetnju. Istanbul je sav u brdima i nisu sve ulice ravne.
7.       Pre puta proverite vremensku prognozu na: https://m.accuweather.com/en/tr/istanbul/318251/extended-weather-forecast/318251
8.       Čim dođete, nađite adekvatnu mapu grada. Pronađite sledeće referentne tačke:
Novi i stari deo evropskog Istanbula deli zaliv Zlatni rog (Golden Horn, Haliç) sa nekoliko mostova. Najpoznatiji most je Galata. Evropski deo Istanbula odvaja moreuz Bosfor od azijskog. Trg Taksim se nalazi u novom delu Istanbula. Na njega se nastavlja poznata ulica Istiklal. U blizini je i Muzej nevinosti Orhana Pamuka. U novom delu na obali Bosfora nađite palatu Dolmabahče. Idete u stari deo Istanbula da vidite Aja Sofiju, Plavu džamiju, Topkapi palatu i Cisternu Baziliku, kao i  Egipatski i Veliki bazar (Grand Bazaar -KapalıçarşıBüyük Çarşı).

9.       “Pravi” ratluk možete kupiti u specijalizovanim radnjama ili na bazarima. Pravi se od meda umesto šećera. Skoro duplo je skuplji je od onog upakovanog i vredi ga kupiti. Preporučujem ga i kao poklon. Ne preporučujem upakovani ratluk!
10. Probajte čaj od jabuke. Preporučujem ga i kao poklon.

11. Na bazare idite ujutro. Ako nekom prodavcu budete prva mušterija, dobićete znatan popust jer veruju da prvi zadovoljni kupac donosi sreću.

12.  Kada se cenkate, na prvi iskazani iznos dajte svoju duplo nižu ponudu. Ponekad pristanu i na ponudu koja je trećina od prve cene.

13. Ukoliko želite da kupite kvalitetne odevne predmete od kože, evo kontakta: www.bestleatherfur.com, Berhan - +90 530 283 23 14. Ova osoba ima svoju fabriku odeće i odlično govori naš jezik. Ima puno prodavnica, od kojih su neke na Velikom bazaru. Ukoliko znate da se cenkate, bićete veoma zadovoljni odnosom kvaliteta i datog novca.

14. Hotel u kom sam ja bila zove se Hotel Point Taksim. Sve preporuke! http://www.pointhotel.com/point-hotel-taksim-home-page.aspx

15. Letela sam preko kompanije Turkish Airlines iz Sarajeva. Sve preporuke takođe! Karta je jeftinija ako je rezervišete direktno, preko interneta: https://www.turkishairlines.com/ 

16. Ni slučajno ne koristite mobilni prenos podataka u Turskoj! Veoma, veoma je skup!!!

Nemoguće je ne zaljubiti se u ovaj drevni grad - Vizantion, Konstantinopolj, Carigrad, Istanbul.  Jedini grad na svetu na dva kontinenta, sa oko 15 miliona stanovnika, Istanbul očarava kombinacijom evropskog i azijskog šarma, tradicionalnog i modernog, svetskog i lokalnog.